Nowe Muzeum Śląskie cz. 2.

Jak wspomniała Ruda Frela, dzisiaj jeszcze kilka słów z mojej strony na temat nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Mam nadzieję, że Was te na...

Jak wspomniała Ruda Frela, dzisiaj jeszcze kilka słów z mojej strony na temat nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Mam nadzieję, że Was te nasze posty zaciekawią i przede wszystkim zachęcą do odwiedzenia tego miejsca. Nie chcę się rozpisywać, zresztą napiszę tylko o tym, co mnie samą zaciekawiło wśród znalezionych informacji. Pozwoliłam sobie pożyczyć zdjęcie ze strony GW, teren Muzeum z lotu ptaka, robi fajne wrażenie i daje ogólny pogląd, jak to wszystko wygląda. Swoją drogą, szkoda, że jak tam byłyśmy, to niebo nie było chociaż troszkę tak niebieskie :)

Przede wszystkim, jak podają informacje na stronie Muzeum, wszystkie kondygnacje głównego budynku znajdują się pod ziemią. Nad powierzchnią można zobaczyć jedynie szklane wieże doświetlające podziemne ekspozycje oraz budynek administracyjny. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabytkowe budynki dawnej kopalni nie powinny być zasłonięte nowym, ogromnym gmachem, z czym nie wszyscy się jednak zgadzają, mówiąc, że wspomniane szklane konstrukcje i tak wszystko zasłaniają...:) Aaa dla mnie wszystko wygląda OK. 
No cóż, lecimy dalej. Budynki na terenie Muzeum dzielą się na te nowo wybudowane oraz adaptowane. Do tych pierwszych należą Główny Gmach Muzeum, Centralny Hol oraz garaż podziemny. 
Druga grupa obiektów to zabytkowe obiekty pokopalniane pochodzące z przełomu XIX i XX, a wśród nich restauracja - dawna maszynownia szybu Warszawa, Centrum Scenografii Polskiej - dawny magazyn odzieżowy oraz wieża widokowa - adaptacja obiektu dawnej wieży wyciągowej szybu Warszawa na funkcję wieży widokowej. Ta robi chyba największe wrażenie. Jest naprawdę ogromna i Ruda Frelo, będziesz musiała chyba przełamać swój strach w przyszłości! ;))
OK, teraz troszkę suchych faktów, ale również istotnych :) Powierzchnię wystawienniczą w nowym głównym gmachu zaplanowano na 2 poziomach. Na pierwszej kondygnacji malarstwo polskie od 1800 do 1945 roku, malarstwo polskie po 1945 roku, plastyka nieprofesjonaln. Na kolejnej kondygnacji znajdą się wystawy historii Śląska, śląskiej sztuki sakralnej, Centrum Scenografii Polskiej, ekspozycje czasowe, foyer ekspozycji czasowych. Poza częścią wystawienniczą w budynku głównym w części podziemnej znajdą się także m.in. sale wykładowo-konferencyjne, czytelnia, magazyny zbiorów, pracownie plastyczne i konserwatorskie, pracownie fotograficzne, warsztaty oraz pomieszczenia socjalne i pracownicze. Budynek administracyjny powstał nad powierzchnią terenu, w północno-wschodniej jego części.  
Z ciekawości poczytałam troszkę opinii na forach internetowych i jak już w sumie wspomniałam, ludzie mają wiele zastrzeżeń... No nie zdziwiło mnie to jakoś specjalnie, ale oczywiście najlepiej samemu odwiedzić i się przekonać... Po czym napisać u nas, jakie wrażenia! :) Na razie możemy tylko wyrazić swoje zdanie o tym, co na zewnątrz, ponieważ wnętrze budynków poznamy, jak gdzieś doczytałam, w czwartym kwartale 2014 r. Jak również możemy przeczytać na stronie Muzeum: "Z uwagi na zbliżający się okres zimowy oraz ryzyko występowania po tym okresie zawilgoceń, uzgodniono, że działania sprawdzające będą prowadzone do końca maja 2014 roku". No zobaczymy, zobaczymy. Jak wspomniała Ruda Frela, Katowice się rozbudowują, NOSPR, Muzeum Śląskie, Centrum Kongresowe. Będzie co pokazywać, będzie gdzie spacerować, a to zawsze dobrze :)  


A tutaj filmik, w którym z lotu ptaka można obejrzeć teren Muzeum w całej okazałości. Koniecznie zobaczcie, bo robi wrażenie! Hmm, przynajmniej na nas :)

Teraz już tylko czekamy na otwarcie i jestem bardzo ciekawa, co zastaniemy w środku. Bardzo ciekawi mnie, jak zostaną zaadaptowane obiekty, które już istniały. Jeżeli ktoś wie coś więcej na temat Muzeum, jakieś ciekawostki, dzielcie się z nami, z dużą chęcią dowiemy się czegoś nowego :)

A na zakończenie jeszcze troszkę mnie na tle przyszłej wieży widokowej :)

Zobacz też

11 komentarze

 1. Świetny projekt! Cieszy mnie wykorzystywanie przestrzenii i adaptacja tych starych miejsc z historią w działalność artystyczną dla wszystkich, wspaniała inicjatywa!. Przy najbliższej okazji odwiedzając moją rodzinę w Kato, na pewno się wybiorę do Nowego Muzeum Śląskiego.
  Odwalacie dobrą robotę dziewczyny dla Śląska:)
  Powodzenia
  Wspieram Was, też:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post :)!!!
  Również z niecierpliwością czekam na otwarcie muzeum :D!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post. Przejeżdżam raz w tygodniu opodal tych szklanych konstrukcji. Zawsze sobie myślę, że może znajdzie się tam jakaś praca dla upadłego artysty:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ojej, ale świetnie wygląda to muzeum! nigdy tam nie byłam, ale podoba mi się jego oryginalna forma :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie jest słabe, że zaczynacie kopiować Silesia Street Look, zaczynacie wprowadzać ich sposób działania, słabe. Jestem rozczarowana i już nie mam ochoty Was czytać.

  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Kasiu,szczerze powiedziawszy, może jesteśmy ignorantkami, ale nie byłyśmy na ich stronie wieki - może czas nadrobić zaległości? ;) Ale z tego, co pamiętamy, to chyba jednak totalnie inny klimat - a że Śląsk? Wybacz, że chcemy go pokazać po swojemu :)
   Zawsze masz wybór - możesz nas opuścić, a możesz też zobaczyć, co mamy do zaoferowania, nie piszemy tylko o Śląsku... ;)
   Pozdrawiamy,
   Modne Frele

   Usuń
  2. nikt nikogo nie zmusza, przecież, Anonimie, ani pałą nie goni do czytania o.O

   Usuń
 6. Bardzo fajny pomysl na zdjecia stylizacji!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. już w poście Rudej zachwycałam się projektem tego Muzeum :) na tych zdjęciach widzę jeszcze więcej podobieństw do mojej ukochanej, łódzkiej Manufaktury, zatem jeszcze bardziej swojsko się czuję ;)

  mam w planach wakacyjną podróż po Śląsku, muszę tam do Was zajrzeć koniecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Swietny projekt, bardzo fajne zdjecia:)

  OdpowiedzUsuń