Kulturalny marzec na Śląsku

Zaczął się już marzec, więc po lutym ( KLIK ) czas na trochę kultury. 

Zaczął się już marzec, więc po lutym (KLIK) czas na trochę kultury. 

1. TEATR
"Skazany na bluesa" w Teatrze Śląskim
Jestem szczęściarą, bo na Dzień Kobiet dostałam bilet na "Skazanego na bluesa", którego premiera miała miejsce 7 marca, i wybieram się z mym lubym do Teatru Śląskiego. Nie mogę się doczekać czwartku, emocje większe niż przed pierwszą randką. Serio :P 
Bardzo chciałam zobaczyć spektakl, cenię sobie i Dżem, i Ryśka, i Jakubika, który jest reżyserem spektaklu... Nastawiam się na piękne widowisko i piękne emocje. Polecam Wam serdecznie - tak, polecam w ciemno, bo wiem, że będzie wyjątkowo. Jeśli nad muzyką czuwał Olaf Deriglasoff - będzie dobrze. 
2. MUZYKA
Iza Lach w Klawiaturze w Katowicach 13.03
Iza Lach to ta laska, którą teraz każdy kojarzy ze Snoop Doggiem. Pierwszą piosenkę napisała w wieku 13 lat i mknie jak burza! Ma słodką barwę głosu, ale nie działa mi na nerwy, słucha mi się jej z przyjemnością. Kibicuję jej!. 
3. SZTUKA
Gala finałowa konkursu Śląskiej Fotografii Prasowej - 20.03, Biblioteka Śląska
Już 11. raz odbywa się ten konkurs i zapewne jak zwykle możemy liczyć na zdjęcia niezwykłej urody, ukazujące Śląsk w przeróżny sposób. Jury wybrało 159 prac 30 autorów, a od 5 marca można oglądać je na wystawie "Śląska Fotografia Prasowa 2013" w Galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej. Nagrody zostaną wręczone 20 marca o 17. Czekam z niecierpliwością na wyniki! 

4. SZTUKI WIZUALNE
"A place where we could go" - Bytom - 8.03 - 26.04
projekt: Ayuta, Przaja moimu hajmatowi, 2014
CSW Kronika w Bytomiu i Fundacja Imago Mundi zapraszają na wystawę "A PLACE WHERE WE COULD GO" w ramach programu „Projekt Metropolis". Otwarcie miało miejsce 8 marca o 19, podczas koncertu Pawła Kulczyńskiego. 
Generalnie projekt artystyczny polega na stworzeniu wzornika tatuaży na temat „Przaja moimu hajmatowi″ lub „Mōj hajmat mōm rod″, czyli po polsku „Kocham mój Heimat″. Tytułowe hasło zawiera trzy słowa o różnym pochodzeniu: „przaja″ z czeskiego, „moimu″ z polskiego i „hajmatowi″ z niemieckiego. To trzy języki, które miały największy wpływ na język śląski.
Polecam stronę projektu - KLIK.
5. FILM
"Kamienie na szaniec"
Jako dzieciak płakałam na tej lekturze - nie jest to dzieło lotne, z lekka nieudolne, ale podoba mi się, że Gliński podobno pomija zbędny patos i ckliwość. Nie chcę rozpisywać się na temat filmu, którego jeszcze nie widziałam, dlatego polecam w ciemno, bo uważam, że warto. Nawet jeśli dla kogoś okaże się rozczarowaniem. No i dla nowych twarzy - ileż można patrzeć na Wieczorkowskiego, Wesołowskiego i Pawlickiego. 
A piosenka promująca... Podsiadło jak zwykle wymiótł. I jak pięknie po polsku. 

Z przykrością informuję, że pan Herman, mój piękny, malutki chomik, najłagodniejsza istotka świata, zmarł we śnie. Miał 2,5 roku, był moim prezentem gwiazdkowym, doprowadzał czasem do szału, zapieprzając co noc w kółku... Ale dla nas był wyjątkowy. I śmiejcie się, śmiejcie, ale łzy za Hermanem były. O! I się nie wstydzę. I nie pierd***, że to tylko chomik. Pfff. 

Zobacz też

5 komentarze

 1. Po pierwsze - wyrażam tu, w tych literkach, dużo zaskoczenia, bo nie wiedziałam, że powstaje spektakl o Riedlu (którego też lubię, od czasów kiedy to na Wasz Śląsk jeździłam ;) bo jak można być połową duszy Tyszanką i nie lubić Dżemu ;)?) i jeszcze, że Jakubik go reżyseruje. Ciekawe, czy będą to grać gdzieś poza Śląskiem.
  Po drugie - Iza Lach przechodzi u mnie :) też mi się podoba
  Po trzecie - przykro mi z powodu chomika :( ja miałam trzy, jeden był wyjątkowo długowieczny, miał 3,5 roku :( tez umarł we śnie. uwielbiam chomiki :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz pretekst do odwiedzenia Śląska :P Nie mam pojęcia, czy będzie gdzieś grany :(
   3,5 roku, ulala, piękny wiek!!

   Usuń
 2. Przede wszystkim współczuję z powodu chomika :(!!!
  Ciekawy kalendarz wydarzeń!!!! Dodam jeszcze jedną imprezę, na którą najprawdopodobniej się wybiorę w najbliższy weekend (jeśli nie zacznę wcześniej rodzić ;)): Katowicki Przegląd Filmów Górskich w kinie Rialto :D!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, dzięki za info! Może też mi się uda? :) Uwielbiam górską tematykę.

   Usuń
 3. współczuje w sprawie chomika :(
  zamierzam obejrzeć film 'kamienie na szaniec', chociaz ksiazki nie czytalam :)

  OdpowiedzUsuń