Kulturalny czerwiec

KULTURALNY CZERWIEC W maju się zapomniałam, ale w czerwcu zapraszam Was do ukulturalnienia się!

KULTURALNY CZERWIEC
W maju się zapomniałam, ale w czerwcu zapraszam Was do ukulturalnienia się!

TEATR

"W popielniczce diament" Teatr Śląski
premiera 6.06(Źródło: KLIK)

Niezmiernie cieszę się, że udało mi się wygrać w Ultramarynie podwójne zaproszenie na sobotni spektakl w Teatrze Śląskim w Katowicach pt. "W popielniczce diament". Słyszeliście o tej sztuce? Jeśli nie, to z pewnością słyszeliście o Zbigniewie Cybulskim. Rozpięty płaszcz, ciemne okulary, aura tajemniczości... Reżyser postanowił zmierzyć się z jego mitem. 

Dla mnie pozostanie już na zawsze wielkim aktorem, niezwykle charakterystycznym i zmarłym zdecydowanie przedwcześnie. Ale myślę, że również owa tragiczna śmierć (na dworcu we Wrocławiu, wspominałam o niej w poście dot. Wrocławia) dodała jego postaci aury tajemniczości. Kto wie, jak potoczyłyby się jego losy, gdyby żył... Gdyby ktoś zaciągnął hamulec bezpieczeństwa? 

No właśnie, i o tym jest ta sztuka. To nie jest typowa biografia... Jest biografią, ale alternatywną. 

Historia opowiada losy podstarzałego aktora - brzuszek, na nosie okulary, które nie są ray-banami, brak ciekawych propozycji filmowych i wianuszka kobiet wokół. Show-biznes go przerasta, jest zmuszony do gry w reklamie papierosów Diament (oczywiście widzicie nawiązanie do "Popiołu i diamentu"? Roli, dzięki której Zbyszek "wypłynął na szerokie wody"? Nawiązań do tego filmu jest zresztą sporo - zwróćcie uwagę na rozrzucone śmieci i przypomnijcie sobie ostatnią scenę filmu - śmierć Maćka), niestety nawet to okazuje się za trudne. Alternatywny Cybulski jest świadomy swojego talentu, niestety nie potrafi dostosować się do reguł rządzących współczesnym światkiem filmowym.

Zagubionego we współczesnym świecie, bezradnego Cybulskiego gra dyrektor Teatru Śląskiego, czyli Zbigniew Talarczyk. Cenię jego aktorstwo i sprawdził się mym zdaniem w tej roli znakomicie. Dobrze, że nie starał się na siłę zachowywać jak Zbyszek, naśladować głosu, mimiki. Nie o to chodziło. 

Warto podkreślić, że Cybulski był związany z Katowicami - jest pochowany na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, miał tu też rodzinę.


SZTUKA

7. Art Naif Festiwal w Katowicach
13 czerwca - 14 sierpnia


W tym roku główna część wystawy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej "Art Naif" będzie poświęcona sztuce Bałkanów. Największą grupę będą stanowić artyści z Chorwacji i Serbii. Ale to nie znaczy, że inne ciekawe zakątki świata będą pominięte. Nie, nie, właśnie ten festiwal jest okazją, żeby zapoznać się ze sztuką, z którą nie mamy raczej okazji obcować, czyli np. Haiti czy Burkina Faso. O śląskich artystach też nie zapomniano!
Polecam wybranie się do Galerii Szyb Wilson, bo postindustrialna przestrzeń i kolory to ciekawe połączenie. 
Otwarcie festiwalu będzie miało miejsce 13 czerwca o godzinie 18.15 i będzie mu towarzyszyć występ zespołu Propabanda, który wykona utwory inspirowane muzyką bałkańską. 
No i ważna informacja: otwarcie i atrakcje mu towarzyszące są bezpłatne!
Mnie bardzo zainteresował przegląd kina afrykańskiego w Rialto. Na ArtJarmark na Nikiszu pewnie też znowu się wybiorę.

MUZYKA

Czerwcowe koncerty muzyki poważnej
w Katowicach - za darmo!


Jeśli macie ochotę na odrobinę ukulturalnienia się i zetknięcia z muzyką poważną (przecież nie tylko muzyką rozrywkową człowiek żyje), będziecie mieć okazję w Katowicach, i to za darmo.
16 czerwca o godzinie 18 w Galerii Ateneum "Portret młodego artysty" - w programie arie operowe (W.A. Mozart „Wesele Figara”, „Don Giovanni”, G. Verdi „Ernani, „Makbet”) oraz S. Moniuszko „Dziad i baba”, H. Czyż „Nieboszczyk Jim”, P. Czajkowski „Serenada Don Juana”. 22 czerwca, godz. 17.30, Katowice-Panewniki, bazylika - "Muzyka w Bazylice". Tym razem usłyszymy duety akordeonowe. W programie: A. Vivaldi, G. Fauré, A. Vivaldi/J.S. Bach, A. Piazzolla, P. Iturralde, A. Krzanowski, B. Karlov.

Pokłady Kreatywności w Gliwicach
12 czerwca


Warto wybrać się do Gliwic, bo tutaj muzycznie (i nie tylko) będzie się działo. Już samo miejsce, Stara Fabryka Drutu, jest warte zobaczenia!
Pokłady Kreatywności mają za zadanie pokazywać utalentowanych Ślązaków - w przeróżnych dziedzinach: muzyce, teatrze, literaturze, architekturze... No i znowu wszystko odbywać się będzie w postindustrialnej atmosferze.
Zobaczymy takich artystów, jak: Mumio, Szczepan Twardoch, Rahim, Sokka, Medusa Group, Gong, Future Processing, Kafti Design.
Organizatorem Pokładów Kreatywności jest „Made in Śląsk” , klaster przemysłów kreatywnych i kulturalnych.

Dajcie znać, jak u Was wyglądał kulturalny maj i jak zamierzacie spędzić czerwiec!

Zobacz też

2 komentarze

 1. Uwielbiam Was dziewczyny i cieszę się ,że promujecie sztukę ! Bo to ważne w tych czasach !
  Co do spektaklu wydaje się być ciekawy taki współczesny w sesnie problemu :-)
  Ja ostanio troszkę odbiłam od sztuki na rzecz rozwijania duchowości bo to tez ważny aspekt życia.
  Pozdrawiam Was i ścskam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe propozycje. Może uda mi się wybrać na Art Naif :)

  OdpowiedzUsuń