Kulturalny LIPIEC

TEATR "Rajcula warzy" Teatr Śląski premiera 11.07

TEATR
"Rajcula warzy" Teatr Śląski
premiera 11.07


W Teatrze Śląskim odbywa się teraz Lato w Malarni. Serdecznie Wam polecam przedstawienie "Rajcula Warzy". Jest to pierwsza realizacja sceniczna tekstu wyróżnionego w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku. Autorką i reżyserką jest Alina Moś-Kerger, występuje Joanna Wawrzyńska. 
Wiecie w ogóle co oznacza słowo "rajcula"? Gadatliwą kobietę... Hmm, od dziś możecie wołać na mnie właśnie "rajcula". 
Przedstawienie opowiada zasłyszane w śląskich kuchniach prawdziwe historie, które kojarzyć się mogą z zapachami i smakami konkretnych regionalnych potraw: karminadli, krepli, żuru czy krupnioków.
Wybierzcie się do Teatru Śląskiego już dziś 11 lipca bądź 26 lipca. Bilety: 20 zł. 

Jeśli jesteśmy już przy teatrze, pisałam jakiś czas temu, że byłam na spektaklu "Skazany na bluesa". Smutna wiadomość jest taka, że odtwórca głównej roli, czyli Tomek Kowalski, miał wypadek na motorze i będzie potrzebował kosztownego leczenia, intensywnej rehabilitacji i opieki lekarzy. Wesprzyjcie go duchowo bądź materialnie. Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji Polsat: Plus Bank O/Warszawa: 21 1680 1248 0000 3333 4444 5555, dopisek: "dla Tomka Kowalskiego". 


MUZYKA
Męskie Granie, Chorzów
26.07
Jeśli jeszcze nie byliście na żądnym Męskim Graniu, to żałujcie. Niezapomniane emocje, mnóstwo pozytywnej energii i muzycy, którzy na potrzebę tego wydarzenia potrafią przeobrażać się niczym kameleon. Mam nadzieję, że słyszeliście tegoroczny singiel! 
Ja wprawdzie wybieram się do Żywca, tak jak w tamtym roku, ale w Chorzowie też będzie pięknie. Wystąpią: Dezerter, Jazzombi!e, Makowiecki + Skrzek + Komendarek (łooooł!), Pablopavo + Skubas, Pustki, The Freuders, Waglewski, Fisz, Emade. Oraz oczywiście specjalny koncert zespołu Męskie Granie Orkiestra. Same pyszności. 

FILM
Kręgi Sztuki, Katowice
9.07-13.07

Kino Kosmos zaprasza na katowicką część 5. Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości "Kręgi Sztuki". Uwielbiam festiwale, podczas których pokazywane są niszowe filmy z różnych części świata. W tym przypadku każdy dzień to inne państwo: 9 lipca był opanowany przez Serbię, 10 przez Iran, dzisiaj poznamy Chiny, 12 lipca Danię, a 13 - Rumunię. 
Również najmłodsi znajdą coś dla siebie, codziennie odbywają się seanse od godziny 10 do 13. Oprócz tego warsztaty i wykłady. 
I co ważne - WSZYSTKO JEST BEZPŁATNE, więc proszę mi nie jęczeć, że nie uczestniczycie w kulturze, bo nie macie kasy. Szukajcie, a znajdziecie. 

Zobacz też

5 komentarze

 1. Maksymalnie zauroczył mnie Wasz opis bloga! Ostatnio trafiłam na fanpage z gwarą śląską, zapowiada się ciekawa nauka. ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy i powodzenia w uczeniu się śląskich słówek :)

   Usuń
 2. A ja ostatnio daleko w tyle z kulturą , do kina się wybieram i wybrac nie mogę , za to książki chłonę :-) Pozdrawiam kochane :-*

  OdpowiedzUsuń
 3. Męskie Granie!!! Za rok chyba mi się uda (jak babcia się zlituje ;))!!! Zainteresował mnie jednak spektakl "Rajcula Warzy". Może dałabym radę się wybrac zwłaszcza, że szacowny mężulek ma u mnie wielki dług wdzięczności do spłacenia :D

  OdpowiedzUsuń
 4. muszę, muszę, muszę... w końcu muszę wybrać sie na Męskie Granie! Mam wrażenie, że tylko ja jeszcze nie byłam ;D

  OdpowiedzUsuń