Katowickie Wodociągi

Katowickie Wodociągi. Budowa wodociągów na Górnym Śląsku rozpoczęła się wraz z budową pierwszych kopalń. To właśnie przez działalność tyc...

Katowickie Wodociągi. Budowa wodociągów na Górnym Śląsku rozpoczęła się wraz z budową pierwszych kopalń. To właśnie przez działalność tych ostatnich źródła wód gruntowych zaczęły zanikać, więc trzeba było coś na to zaradzić. W 1887 roku pozyskano niezasoloną wodę z szybu kopalni Kleofas. A wiedzieliście, że w 1873 roku na Śląsku wybuchła epidemia cholery azjatyckiej? I to właśnie wodę uznano za jedno z głównych źródeł zakażeń... A wiecie, dlaczego Rawa wygląda i pachnie jak ściek, a nie jak rzeka...?


W momencie wybuchu epidemii na terenie Katowic istniały dwa kanały ściekowe, a w latach 1873-1890 powstało kolejnych pięć. Mieszkańcy byli zobowiązani do płacenia tzw. kanalrente. Kanały miejskie i fabryczne zostały skierowane właśnie do Rawy. Ech, a jeszcze w latach 60. XIX wieku pływały w niej ryby... 
W latach 1949-50 wszystkie śląskie wodociągi zostały połączone w Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach. Aktualnie spółka nazywa się Katowickie Wodociągi Spółka Akcyjna. 

Uznałam, że to ciekawe miejsce na sesję, w dodatku niedaleko mego miejsca zamieszkania.Znowu zmiany na blogu. Tamten wygląd nam nie odpowiadał... A ten będzie udoskonalany. Mamy nadzieję, że będzie lepiej! 

Zobacz też

6 komentarze

 1. No i wszystko jasne. Na szczęście Rawa już tak nie cuchnie jak jeszcze w latach mojego dzieciństwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się bardzo ciekawe miejsce na sesje. Masz świetne włosy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jednakowoż coś jest nie tak z rozmiarem zdjęć!!! Są mega wielkie i... mało czytelne!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No co Ty mówisz?! Sprawdzałyśmy na różnych komputerach i OK... :>

   Usuń
  2. Rzeczywiście, w Internet Explorerze coś się dzieje, w innych przeglądarkach jest OK. No to... naprawiamy :) Dzięki!

   Usuń
 4. Podoba mi się! Niby prosto, ale bardzo na tak : ) no i kapelusz <3 ; )

  OdpowiedzUsuń