KULTURALNY WRZESIEŃ 2014

Wrzesień na Śląsku zapowiada się zacnie. I to nie tylko za sprawą siatkarskich emocji - w końcu Spodek to dla siatkówki miejsce niezmiern...

Wrzesień na Śląsku zapowiada się zacnie. I to nie tylko za sprawą siatkarskich emocji - w końcu Spodek to dla siatkówki miejsce niezmiernie ważne. Wybierzcie się na mecze, bilety są dostępne i naprawdę w świetnych cenach! Ale my dziś nie o sporcie... Pomówmy o kulturze. A o to propozycje: 

MUZYKA

Behind The Trees Festival, Mysłowice, 13 września, bilety: 49 złJak wiecie, Mysłowice są ważnym muzycznym miastem - MyslovitzOFF Festival, który przez wiele lat odbywał się właśnie tam. Teraz miasto powraca na festiwalową mapę Polski z Behind The Trees Festivalem. Skąd nazwa? Cała impreza będzie się odbywać w Słupna Parku, który jest klimatycznym miejscem, zaproszeni artyści też niczego sobie, więc liczę, że wyjdzie naprawdę dobrze i na tej edycji się nie skończy. Ja się wybieram, z chęcią posłucham po raz kolejny Rojka na żywo. 
Jaki jest line-up?
godz. 16 - Terrific Sunday
godz. 17 - Organek
godz. 18 - The Dumplings
godz. 19 - Kaliber 44 z żywym zespołem 
godz. 20.15 - Smolik i goście (mniam!)
godz. 21.30 - beksa, czyli Artur Rojek 

W tym czasie odbywają się też Dni Katowic. Oprócz piątku (Rebeka) jakoś nic mnie nie zachwyca. Wprawdzie będzie Kayah z Transoriental Orkiestrą (cóż za płyta!!!), ale koncert oczywiście biletowany - dla fanów prawdziwa gratka. 


TEATR

Wrześniowe spektakle plenerowe na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, 12 września, 26 września, wstęp: 15 zł lub 90 czeskich koron


12 września (piątek), godz. 20 - "Ondraszek. Pan Łysej Góry", 26 września (piątek), godz. 20 - "Cyrano de Bergerac"
Wzgórze Zamkowe jest godne zobaczenia, więc jeśli nie byliście w Cieszynie (o Wy biedni!), zróbcie sobie kulturalną wycieczkę. Liźniecie kultury (bo zapewne tak jak ja nie bywacie w teatrze tak często, jak byście chcieli), zwiedzicie Cieszyn i napijecie się czeskiego piwa. No to zaplanowałam Wam czas. 

FILM

Bytom Film Festiwal - Ogólnopolski Festiwal Filmowy w Bytomiu, 19-21 września, BCK, wstęp wolny


Obchodzimy 760. rocznicę lokacji, w związku z tym podczas pierwszego i drugiego dnia festiwalu zobaczymy filmy m.in. Leszka Staronia i Mieczysława Szemalikowskiego, które ukazują panoramę jeszcze przemysłowego Bytomia na przestrzeni lat.
Jest też sekcja konkursowa - reżyserzy z całego kraju zainteresowali się Bytomiem (w niektórych produkcjach pojawiają się znane twarze). Jury (Staroń, Szemalikowski, Jakub Pudełko) wybierze 10 najlepszych produkcji, które zostaną wyświetlone i nagrodzone Bytomskimi Lwami w pięciu kategoriach. Jedną z nagród przyzna publiczność.
Będzie też Lech Majewski! Pokazany zostanie przedpremierowo jego nowy film "Onirica - Psie Pole" - obecność obowiązkowa.

LITERATURA

Marek Krajewski w Bibliotece Śląskiej - uroczystość wręczenia nagrody Śląski Wawrzyn Literacki 2013, 10 września

Ja wprawdzie fanką tego pana nie jestem, ale zaczytuję się w kryminałach i myślę, że to spotkanie może być ciekawe - pomimo wybujałego, mym zdaniem, ego tego pisarza (ogromna wiedza i erudycja - nie powiem, że nie). No ale co ja tam wiem, czytelnicy biblioteki to właśnie na jego powieść zagłosowali - Książką Roku 2013 zostało "W otchłani mroku". Spotkanie poprowadzi prof. Stanisław Bereś! Warto być dla dyskusji na wysokim poziomie. 

Zobacz też

2 komentarze

  1. Jak ja się cieszę ,że sezon taki się zaczął i za to kocham jesień :) Poniekąd ! A na Smolika bym poszła bardzo. Muszę luknąć w Poznaniu co się dzieję:* Dzięki

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak, małe kluby jesienią i klimatyczne koncerty - nie ma nic lepszego!
    :*

    OdpowiedzUsuń