Toruń - miasto pierników i Kopernika

Pewnie ta część z Was, która chociaż raz widziała jakiś odcinek serialu "Lekarze", miała okazję podziwiać kilka kadrów pięknego...

Pewnie ta część z Was, która chociaż raz widziała jakiś odcinek serialu "Lekarze", miała okazję podziwiać kilka kadrów pięknego Torunia. Miasta bliskiego memu sercu, które bardzo często odwiedzałam w dzieciństwie, bo z mego rodzinnego Włocławka to rzut beretem. Pamiętam ogromne podekscytowanie - podróż pociągiem, który wydawał mi się takim romantycznym środkiem lokomocji, chodzenie pięknymi uliczkami miasta, pochłonianie toruńskich, jakże tanich, zapiekanek, no i zakupy. Mama zawsze zabierała nas na zakupy do Torunia, bo u nas wtedy nie było jeszcze większego wyboru sklepów. Do tej pory nie potrafię nie odwiedzić tam choć jednego sklepu... Z przyzwyczajenia i dla nutki ekscytacji. Zapraszam na wycieczkę po Starym Mieście Torunia! Zrobimy sobie jednodniowy wypad. Co warto zobaczyć? 


Pomnik Mikołaja Kopernika
Umiejscowiony jest w południowo-wschodnim narożniku staromiejskiego rynku. To jeden z najważniejszych symboli Torunia, został ustawiony w tym miejscu w 1853 roku. Astronom ubrany jest w profesorską togę i trzyma w lewej ręce narzędzie astronomiczne... Sferę armilarną, czyli astrolabium sferyczne. Cóż za piękne nazwy!
To pomnik ważny dla miasta, tutaj np. władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (to właśnie tutaj miałam studiować) w rocznicę urodzin astronoma oddają mu cześć, to też miejsce spotkań młodych ludzi. 
Kopernik spędził w Toruniu 18 lat swojego życia. To tyle, ile ja spędziłam w mym rodzinnym Włocławku! 


Krzywa Wieża

To najbardziej znana baszta i budowla architektoniczna Torunia. Pochylona jest ku północy, prawdopodobnie na skutek niestabilnego gruntu. Pochodzi z początku XIV wieku, była jedną z wielu wieży strażniczych. Nie jest niestety udostępniona do zwiedzania. Krąży wiele legend na jej temat, np. o Krzyżaku, który żył w grzechu i za karę miał wybudować właśnie wieżę odchyloną od pionu tak jak jego życie. Teraz my również możemy sprawdzić swoją niewinność pod wieżą. Należy stanąć pod nią plecami przypartymi do pochyłego muru, dotykając piętami cegieł i wyciągając przed siebie obie ręce... Damn it, mi się nie udawało w dzieciństwie nigdy wytrzymać...


Ratusz Staromiejski
Jest jednym z największych ceglanych budynków tego typu w Europie i najważniejszym zabytkiem Starego Miasta. Wzniesiony został w końcu XIV w. w stylu gotyckim. Przez wieki był administracyjnym i handlowym sercem miasta.


Pomnik flisaka
To obok pomnika Kopernika popularne miejsce spotkań, no i ciekawy obiekt do fotografowania przez turystów. Przedstawia flisaka grającego na skrzypcach w otoczeniu żab. To flisak Iwo, właśnie on sprawił, że plaga żab, która nawiedziła miasto, wyszła przez Bramę Chełmińską zasłuchana w jego grę... Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Pierwotnie był kościołem franciszkańskim, to jedna z najpiękniejszych budowli gotyckich. 


Kościół Świętego Ducha
To świątynia rzymskokatolicka w Toruniu, do 1945 roku kościół ewangelicko-augsburski, a potem przejęty przez jezuitów. Obecnie znajduje się tu duszpasterstwo akademickie. 


Dwór Artusa
Powstał w latach 1889-1891, podpisano tu II pokój toruński. Obecnie parter zajmuje część handlowa, a wyższe piętra służą celom kulturalnym, znajdują się tu Centrum Kultury Dwór Artusa i siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.


Toruński osiołek
Od XV do XIX wieku w Toruniu były stosowane kary cielesne. Do jednej z nich służyła drewniana figura osła. Na grzbiecie ostro zakończonym blachą sadzano skazanego, a jego nogi obciążano ciężarkami. Oprócz dolegliwości fizycznych było to też upokarzające... Dla upamiętnienia tej historii na Starym Mieście stoi figurka osła.


Przekupka z wagą 
To figura odsłonięta podczas Jarmarku Katarzyńskiego w 2011 roku. Przedstawia mieszczkę z wagą, gęsią i koszem jaj, która rozsiadła się na jednej z ławek u stóp zabytkowego zboru na Rynku Nowomiejskim.


Toruńskie kamienice
Niezmiennie mnie zachwycają! To właśnie w Toruniu znajduje się najwięcej gotyckich kamienic wśród polskich miast. Pierwsze ceglaste kamienice zaczęto stawiać już pod koniec XIII wieku. Polecam skręcać w małe uliczki, bo właśnie tam można spotkać na swojej drodze istne perełki! 
Ruiny Zamku Krzyżackiego
Zamek Krzyżacki w Toruniu był zbudowany na planie podkowy, nie tak jak późniejsze - regularnego czworoboku. Prawdopodobnie od początku była to siedziba komtura. W 1454 roku zamek został wzięty szturmem przez mieszczan toruńskich, potem całkowicie zburzony. Zapoczątkowało to wojnę trzynastoletnią.
Obecnie można zwiedzać ruiny, odbywają się tu też różne wydarzenia kulturalne. 


Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika
Znajduje się w kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 9/11. Elżbieta Dzikowska w 2011 roku przekazała miastu Toruń ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich, więc nie było wyjścia - takie cuda pokazuje się światu! W końcu tak wielki podróżnik pochodził z Torunia, więc nie wyobrażam sobie, żeby mogło stać się inaczej. Wpadnijcie tu obejrzeć interesujące eksponaty, np. piękną biżuterię, ubrania, przeczytać fascynujące informacje o podróżach, plemionach... Podróże kształcą, ale czytanie o nich również ;) 


No i oczywiście koniecznie wstąpcie kupić toruńskie pierniki - zresztą będą Was atakować witryny z każdej strony, więc nie przegapicie! Są przepyszne. Przejdźcie się też Bulwarem Filadelfijskim nad WisłąZobacz też

7 komentarze

 1. Zawsze mi jakoś nie po drodze do Torunia. A szkoda. :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne zdjęcia. :) Pierwsze zdecydowanie najbardziej mi się podoba! :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć!

  Blog świetny! Trzymaj tak dalej!

  Zajrzyj też do mnie: http://www.yntbctbq.blogspot.com

  xo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Na studiach także do Torunia udało mi się trafić :) Piękne miasto!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze przejeżdżam przez Toruń w drodze na moje rodzinne Mazury, ale nigdy nie wybrałam się na zwiedzanie tego miasta, a szkoda. Muszę to kiedyś w końcu nadrobić, bo jest piękne a tak bardzo niedoceniane, niestety...

  OdpowiedzUsuń
 6. Lovely pictures
  Stay in touch!
  Can we follow each other on GFC?
  New Post Sandy Sandhu

  OdpowiedzUsuń