Noc Muzeów i Antykwariatów na Śląsku

Wprawdzie nie jestem zwolenniczką tłumów i uważam, że kulturą trzeba się interesować cały rok, a nie tylko od święta, przez krótką chwi...

Wprawdzie nie jestem zwolenniczką tłumów i uważam, że kulturą trzeba się interesować cały rok, a nie tylko od święta, przez krótką chwilę, ale każda akcja propagująca muzea jest dobra. Bo jest nadzieja, że przeciętny Kowalski uważający takie miejsca za nudne zmieni zdanie i postanowi pokontemplować sztukę również w innym terminie. 

A gdzie warto się wybrać 16 maja na Śląsku? Moje typy to przede wszystkim:
Muzeum Śląskie pod hasłem Nocne Marki - można wybrać dotychczasową siedzibę na Korfantego (wystawy malarstwa, fotografii, spotkania, rozmowy, warsztaty...) albo nowy gmach Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury - o godz. 11 zacznie się spotkanie "Co po nas zostaje" - gościem będzie m.in. reżyser Lech Majewski! Dla miłośników militariów między 18 a 21 będą się odbywały pokazy broni, strzelanie do celu etc. Mnie najbardziej interesuje nocne oglądanie panoramy Katowic z wieży widokowej i posłuchanie o historii kopalni Katowice.
Fabryka Porcelany - byłam tam w zeszłym roku i naprawdę polecam. W tym będzie możliwość zakupienia pamiątki na kiermaszu porcelany, skosztowania czegoś dobrego od Kofeina Bistro, a nawet uczesania się w pracowni fryzjerskiej Szabelka Cut Team.
Galeria Szyb Wilson - będzie można zwiedzić wnętrze szybu z przewodnikiem (o 19 i 22), zaplanowano również... wymianę ciast, więc przynoście wypieki i wymieniajcie się z innymi :-)
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie - jeśli lubicie się bać, to motywem przewodnim w muzeum w Chorzowie będą strachy śląskie - „Horror w skansenie – demony śląskie”. 
Sztolnia "Królowa Luiza" w Zabrzu - tutaj będą się odbywać urodziny najstarszej w Europie Maszyny Parowej w towarzystwie tradycyjnego jadła i napojów.
Kopalnia Guido w Zabrzu - "Mroki kopalni" to hasło tegorocznej nocy. Zwiedzimy poziom 320 w ciemnościach, tylko przy blasku lamp górniczych - zjazdy co 20 minut. 
Radiostacja w Gliwicach - zwiedzający poznają sekrety tajemniczych urządzeń nadawczych i zabytkowych radioodbiorników. 
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi - jej siedziba mieści się w zabytkowej przestrzeni postindustralnej, w Noc Muzeów zobaczymy ekspozycję „Realizm Magiczny”. Będzie można obejrzeć prace m.in. Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Artura Kolby czy Tomasza Sętowskiego.


Ale ja cieszę się jeszcze na jedno wydarzenie - Noc Antykwariatów! Książki używane będzie można kupić z 50-proc. rabatem! No jak ja mogłabym się nie skusić... Niedługo będę musiała chyba poświęcić jakiś pokój na zabudowanie go tylko półkami... 
Akcja będzie trwać do północy i odbywać się będzie w następujących antykwariatach w Katowicach:
Antykwariat 451 stopni
Sofa Literacka
Księgarnia i antykwariat Kocham Książki
Ponadto wiele dodatkowych atrakcji, a do każdego zakupu KULA KATO.Do zobaczenia :)

Zobacz też

2 komentarze

  1. cudowny post!
    Będę zaglądać częściej:)
    zapraszam: http://blousforyou.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna impreza, ale odwiedzę te miejsca w mniej obleganych terminach :)

    OdpowiedzUsuń