Cieszyn zimą - co zobaczyć

Magia Cieszyna przyciąga mnie o każdej porze roku. Gdy kwitną magnolie wiosną, gdy wszystko mieni się w słońcu latem, gdy kolorowe liśc...

Śląsk, Cieszyn, co zobaczyć

Magia Cieszyna przyciąga mnie o każdej porze roku. Gdy kwitną magnolie wiosną, gdy wszystko mieni się w słońcu latem, gdy kolorowe liście pokrywają chodniki i kocie łby wąskich uliczek, gdy wszystko pokryte jest śniegiem, a Olza zamarza zimą... 

Jednodniowa wycieczka - co warto zobaczyć? 

 • Cieszyńska Wenecja - zabierzcie tu dziewczynę albo chłopaka na randkę. Jest tu pięknie o każdej porze roku i dnia, cicho, zazwyczaj nie ma tłumów. Znajduje się tu kanał Olzy Młynówka, dzielnica jednak straciła gospodarcze znaczenie na rzecz romantycznych spacerów ;-) Nie zapomnę spaceru z facetem nocą, w deszczu, po kocich łbach i w świetle latarni. Spróbujcie.


 

 • Rynek - nie sposób, będąc w jakimś mieście, nie odwiedzić rynku. Ten jest dość klimatyczny, mnóstwo tu gołębi, można przysiąść na ławce i popatrzeć na fontannę św. Floriana (tu można zobaczyć, jak wyglądał rynek na przestrzeni lat), kamieniczki, Dom Narodowy, ratusz i hotel Pod Brunatnym Jeleniem.   • Studnia Trzech Braci - według legendy przy źródle mieli się spotkać w 810 r. trzej bracia: Bolko, Leszko i Cieszko. Tak ich ucieszyło to spotkanie, że założyli osadę o nazwie Cieszyn. 

 • Wzgórze Zamkowe z Rotundą św. Mikołaja - tutaj znajdują się najstarsze na Górnym Śląsku zabytki. Romańską rotundę z XII w. możecie oglądać na banknocie dwudziestozłotowym! Ale wcześniej nie zapomnijcie przywitać się z różowym jeleniem :)

 • Most nad Olzą - to miejsce szczególne, wystarczy jeden krok, żeby znaleźć się po stronie czeskiej ;-) Polecam spacer wzdłuż rzeki, a latem rozłożenie się na kocyku.
 • Teatr im. Adama Mickiewicza - to dla mnie miejsce ważne, gdyż między innymi tutaj odbywają się pokazy filmowe podczas Kina na Granicy. Ten secesyjny budynek powstał w 1910 r., a jego wnętrze zagrało w oscarowej "Ziemi obiecanej".

 • U Huberta - gospoda po stronie czeskiej, którą lubię najbardziej. To już naprawdę miejsce kultowe. Czeskie piwo, specjały ich kuchni (gulasz, smażony syr, przekąski do piwa - utopence itp.) i niezły klimat. 
 • Czeskie sklepy - koniecznie zajrzyjcie do marketów albo do małych sklepów prowadzonych przez Wietnamczyków. No przecież trzeba zaopatrzyć się w Studentską i czeski alkohol ;-)


  

Zobacz też

6 komentarze

 1. Przez cały czas kiedy na zewnątrz jest śnieg ja leżę w łóżku na antybiotyku, mam nadzieję, że jeszcze uda mi się skorzysta z naszej pięknej zimy. Cieszyn niedaleko a w sumie byłam tam kilka razy tylko przejazdem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ mnie zachęciłaś. Od lata wybieram się do Cieszyna na poszwędanie się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To koniecznie wreszcie wpadnij na piwo do Cieszyna ;-)

   Usuń
 3. Ale ładnie pokazałaś to miasto :)

  OdpowiedzUsuń