Majówka w woj. śląskim - 6 propozycji

Majówka kojarzy się większości z grillowaniem gdzie popadnie. Kiełbasa, piwo i leżenie brzuchem do góry to może i nęcący pomysł, ale możn...

Majówka kojarzy się większości z grillowaniem gdzie popadnie. Kiełbasa, piwo i leżenie brzuchem do góry to może i nęcący pomysł, ale można wykorzystać ten czas inaczej. Nie chcę deprecjonować miejskich leniuchów, ale ja lubię wykorzystywać wolny czas w sposób pobudzający do działania - czy to mięśnie, czy mózg. Co zatem robić na Śląsku?
Co roku polecam Wam tę imprezę (tu i tu) i tak będzie i tym razem. Cóż może być lepszego od przesiadywania w kinie i sączenia od samego rana czeskiego słabego piwa? ;-) Mnóstwo świetnych filmów, spotkań z aktorami i reżyserami, koncerty, imprezy i przyjazna atmosfera. Nie wyobrażam sobie już tego czasu inaczej. W tym roku to edycja specjalna, gdyż festiwal wkracza w dorosłość - to 18. edycja. 
Kino na Granicy to gratka dla fanów czeskiego humoru, śledzących kino polskie i naszych sąsiadów. 
Jeśli zostajecie w mieście, warto się trochę ukulturalnić. Ja proponuję Majówkę z Jerzym Maksymiukiem - 80. urodziny dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach. To naprawdę świetna propozycja, gdyż Maksymiuk to jeden z najwybitniejszych dyrygentów w Polsce. Warto zobaczyć go w akcji, bo słynie ze świetnego kontaktu z publicznością i ogromnej charyzmy. Tym razem pokaże program autorski - usłyszycie m.in. koncerty Chopina czy Debussy'ego, kompozycje Góreckiego, Kilara, a także melodie góralskie! Gościnnie zagra np. kapela Karpiela-Bułecki. Cena biletów też świetna: 20-50 zł. 

Kolejna propozycja to Jazzowe Brzmienia w Rybniku. 1 maja na Rynku wystąpią naprawdę genialni artyści: Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio, Kuba Badach – „Tribute to Andrzej Zaucha” i Wojtek Mazolewski Quintet. 

Oprócz tego w Sosnowcu 3 maja odbędzie się koncert "Polska w hołdzie powstańcom śląskim"Zagrają Dżem, Myslovitz, Miuosh, Piotr Kupicha, Maciej Lipina i Kasia Grzesiek. Koncert ma przypomnieć naszym mieszkańcom, że Sosnowiec i całe Zagłębie Dąbrowskie czynnie pomagało Ślązakom we wszystkich trzech powstaniach. 

Jeśli pogoda dopisze, możecie wybrać się na całodniową wycieczkę albo wybrać trasę z noclegiem. Planuję niedługo powtórzyć eskapadę sprzed kilku lat, kiedy to jednego dnia przeszliśmy prawie 50 km. Rano myślałam, że coś jest nie tak z moim czuciem... Takich zakwasów nie miałam nigdy, ale to była świetna przygoda :-) 
Możecie odwiedzić Bobolice, Mirów, dworek Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, a jeśli chcecie zabrać pociechy - to oczywiście na zamek w Ogrodzieńcu, choć tu zapewne będą tłumy. 


Słoneczne majowe dni polecam spędzić w alejkach Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, wiosna to najpiękniejsza pora roku, a tam z pewnością ją poczujecie, dosłownie. Przepięknie jest też w Ogrodach u Kapiasa w Goczałkowicach. Zapierają dech w piersiach. Jeśli tłumy Wam niestraszne, zabierzcie rodzinę do chorzowskiego zoo. A gdy pogoda nie dopisze, nie martwcie się. Wstąpcie do palmiarni w Gliwicach - naprawdę to miejsce trzeba odwiedzić!

Nie mogłabym oczywiście pominąć wycieczki górskiej. Jest mnóstwo pięknych tras w Beskidach, tych łatwiejszych i trudniejszych, więc każdy znajdzie coś dla siebie, również dzieciaki. Możecie ruszyć np. z Bielska-Białej, Wisły albo z mniej uczęszczanych miejscowości, żeby mieć święty spokój na szlakach. Zajrzyjcie do tej zakładki, pewnie coś znajdziecie :) 

Możecie też oczywiście spędzić majówkę w Katowicach - to miasto sporo oferuje, a z przewodnikami, które dla Was wcześniej przygotowałam tu i tu, będzie łatwiej. Odkrywajcie nowe miejsca! 

A może macie swoje sposoby na majówkę? Sprawdzone miejsca? 
Dajcie znać :-) 

Zobacz też

2 komentarze

 1. Ja ostro myślę nad festiwalem w Cieszynie ale nie wiem czy się uda w tym roku. Nie mam całej majówki wolnej ale mogłabym przyjechać pt-sb-nd i nawet ewentualnie kawałek poniedziałku. Zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest trochę tych atrakcji.
  Piękne zdjęcie Magnolii

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń