Kulturalna wiosna na Śląsku

Dawno się tu nie ukulturalnialiśmy. Wiosną budzą się szare komórki, więc oprócz przesiadywania w ogródkach piwnych (to też jest cool!) ...

Bytom, Katowice, Tychy, muzyka, kino, film,

Dawno się tu nie ukulturalnialiśmy. Wiosną budzą się szare komórki, więc oprócz przesiadywania w ogródkach piwnych (to też jest cool!) poczytajmy, obejrzyjmy ambitny film, idźmy do muzeum czy na ciekawe spotkanie. Ruszamy!

Dni Polsko-Czeskie w Katowicach, 16-28 maja

Nie mogłabym nie wspomnieć o tym wydarzeniu. Jeśli bawią Was czeskie filmy, kochacie Krecika i piwo, czytacie czeskich autorów albo dopiero co odkrywacie naszych sąsiadów - nie możecie pominąć tych spotkań. Tutaj możecie zapoznać się z programem. Ja osobiście najbardziej cieszę się na spotkanie 18 maja z Aleksandrem Kaczorowskim, znawcą i tłumaczem literatury czeskiej, autorem biografii Bohumila Hrabala „Hrabal. Słodka apokalipsa” oraz Václava Havla „Havel. Zemsta bezsilnych”. Spotkanie poprowadzi Łukasz Grzesiczak – redaktor naczelny portalu Novinka.pl. 

Festiwal Wiosna Filmów 2016 w Bytomiu, 17-24 maja

W Bytomskim Centrum Kultury będziecie mogli zobaczyć filmy nagrodzone na festiwalach międzynarodowych przez dziennikarzy, jury i publiczność. Bilety kosztują 11 zł. Dla fanów kina niebanalnego. Ja polecam "Kwiat wiśni i czerwoną fasolę" (20.05) - film widziałam na Nowych Horyzontach i szczerze polecam, niesamowity klimat japońskiego kina i piękna historia. 

 19. Festiwal Filmów Kultowych w Katowicach, 18-22 maja

Tego festiwalu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy znajdzie coś dla siebie, prezentowane są m.in. takie cykle jak: Najlepsze Filmy Świata, Turkish Pop, Dokumenty, Klasyka, Pojechane w Kosmos. Pojedyncze bilety to tylko dyszka. 

Pianohooligan, Mediateka, Tychy, 21 maja

Kolejne wydarzenie w ramach cyklu NEXT WAVE, który pokazuje artystów zacierających granice między gatunkami. Pianohooligan przyjedzie z materiałem z płyty "Studies fot the Oberek". Warto się wybrać, nawet jeśli nie słucha się jazzu, bo Piotr Orzechowski to nadzieja polskiej muzyki - wygrał w 2011 r. Montreux Jazz Solo Piano Competition. Rocznik 1990, a już koncertuje na całym świecie z największymi!

Adam Wajrak, spotkanie w Klubie Myśli Ekologicznej, kino Rialto, Katowice, 2 czerwca

Gratka dla miłośników zwierząt i przyrody, a także książek, tekstów czy zdjęć Adama Wajraka. Wstęp jest wolny, a to świetna okazja, by posłuchać zapaleńca, który żyje, jak chce, w zgodzie z naturą.


A zresztą idźcie do teatru, np. w Zabrzu, do opery w Bytomiu, do kina w Katowicach, przeczytajcie książkę na balkonie albo na kocu w parku. Wiosną można się zakochać, myśleć o niebieskich migdałach, ale trzeba pamiętać o naszym ukochanym mózgu :-) Pobudzajmy go, a odwdzięczy się z nawiązką.
Zobacz też

0 komentarze