Park Tradycji Siemianowice Śląskie

Jeśli na przykład nie macie pomysłu na spędzenie weekendowego popołudnia, nie macie ochoty wybywać gdzieś daleko, a chcecie spędzić cza...

Park Kościuszki, Katowice, moda, lumpeks

Jeśli na przykład nie macie pomysłu na spędzenie weekendowego popołudnia, nie macie ochoty wybywać gdzieś daleko, a chcecie spędzić czas pożytecznie i miło, warto wpaść do Siemianowic Śląskich. A jeśli interesuje Was Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, to traficie w dziesiątkę, ponieważ od 2013 r. Park Tradycji do niego należy. 

Jak pewnie wiecie, województwo śląskie jest ściśle związane z przemysłem, więc warto zapoznać się z historią i obiektami związanymi z dziedzictwem przemysłowym. Szlak tworzy 36 obiektów związanych m.in. z kolejnictwem, tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, łącznością oraz przemysłem spożywczym. 
Co ciekawe, we wrześniu 2014 roku w V Edycji Konkursu Marka Śląskie Siemianowickie Centrum Kultury - Park Tradycji otrzymało ten tytuł w kategorii dziedzictwo kulturowe regionu.

Park Tradycji to obiekt poprzemysłowy, który pełni obecnie funkcję instytucji kultury. Powstał w wyniku renowacji budynku maszynowni i szybu wyciągowego kopalni Michał oraz przyległego terenu w siemianowickiej dzielnicy Michałkowice. 
Działalność kopalni zapoczątkowała rodzina Rheinbabenów. Budowę szybów rozpoczęto w roku 1881. Już dwa lata później w kopalni Max wydobywano węgiel.

Decyzję o likwidacji zakładu podjęto w roku 1989, a do ostatecznej likwidacji (ze względu na zły stan techniczny maszyn i budynków oraz kończące się zasoby węgla) doszło w roku 1994.

W roku 2008 Siemianowice Ślaskie przejęły niszczejący budynek maszynowni szybu Krystyn i sam szyb.

Park Tradycji został otwarty we wrześniu 2012 roku i znajduje się obecnie pod zarządem Siemianowickiego Centrum Kultury.
Parowa maszyna wyciągowa z roku 1905


"Karbidki", czyli lampy górnicze 


Z racji tego, że akurat trafiliśmy tu wtedy, gdy odbywał się piknik rodzinny, po zwiedzeniu okolicy ruszyliśmy do ukochanego Parku Kościuszki. 
Gonić wiewiórki.
Zobacz też

1 komentarze