Norymberga

Wakacje w Bawarii, które niestety dobiegły już końca, okazały się chyba najlepszymi w życiu! Wypoczęłam jak nigdy, pogoda jak zaklęta d...

Bawaria, moda, Stradivarius, wakacje

Wakacje w Bawarii, które niestety dobiegły już końca, okazały się chyba najlepszymi w życiu! Wypoczęłam jak nigdy, pogoda jak zaklęta dopisywała przez cały wyjazd, a każde miejsce odkrywało istne cudeńka. Nawet najmniejsze, niepozorne miasteczka mają tu taki urok, że chciałoby się tu odpoczywać i odpoczywać... 

Przygodę z piękną Bawarią rozpoczęłam w Norymberdze, czyli głównym mieście Frankonii położonym ok. 150 km na północ od Monachium. To właśnie m.in. tutaj Hitler wygłaszał swoje przemówienia, tu odbywały się pierwsze parady nazistów i prześladowania Żydów. Historia więc niestety nieciekawa i przyznaję, że w niektórych miejscach czułam się nieswojo. Przypominają się od razu filmy, na których Hitler przemawia zaciekle, a tłum krzyczy Sieg Heil! To wszystko miało miejsce właśnie w Norymberdze. W 1945 r. po nalocie aliantów starówka została doszczętnie zniszczona. 

Ale powróćmy do pozytywnej strony miasta, które jest naprawdę piękne. 

Hauptmarkt, Frauenkirche
Kościół św. Wawrzyńca
Z szerokiego mostu na Pegnitz można dostrzec szpital św. Ducha, który składa się ze starszej części i dobudówki, pod którą płynie rzeka. 
Rzeka Pegnitz


Koniecznie trzeba pospacerować po starówce. Nad centrum wznoszą się rozległe zabudowania cesarskiego zamku. Widok na miasto jest imponujący. Proponuję spacer po całej tej części, większość jest za darmo.

Kaiserburg
Bluzka - Stradivarius, spódnica - archetype.pl, buty - Sinsay, skórzana torba - prezentChwila wytchnienia przy niemieckim piwieW Norymberdze znajduje się też kontrowersyjna fontanna - Karuzela Małżeńska. Powstała w 1984 roku, a jej autorem był Jürgen Weber. Tworzące ją karykaturalne rzeźby przedstawiają małżonków, którzy pozostali nierozłączni aż do śmierci. Fontannę zobaczycie niedaleko wieży Weisser Turm.

Karuzela Małżeńska

Zobacz też

2 komentarze

 1. O, byłam! Lat temu wiele, prawie 20. Cudnie się łaziło po tym mieście, w ogóle świetne przygody były. :)
  Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy tam nie byłam, widać że to miejsce ma swój klimat.

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń